Alibaba, ChatGPT’ye rakip oluyor: Testler başladı

Çinli teknoloji şirketi Alibaba Group Holding Ltd.’nin, OpenAI’ın geliştirdiği yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’ye rakip geliştirdiği yapay zeka uygulamasını şirket içi test etmeleri için kullanıcılarını davet ettiği belirtiliyor.

Şirketin bulut bilgi işlem birimi olan Alibaba Cloud’un, “Tongyi Qianwen” adlı çözümünü deneyebilmeleri için bazı kurumsal müşterilerine davet kodları göndermeye başladığı aktarıldı.

Alibaba Cloud’un web sitesinin yalnızca Çince hizmet vermesi sebebiyle geliştirilen yapay zeka aracının da öncelikle ana dilde kullanılabileceği düşünülüyor.

Şirketten yapılan ayrı bir açıklamada, Alibaba Cloud’un önümüzdeki Salı günü Pekin’de Alibaba Group’un CEO’su Daniel Zhang’in konuşma yapacağı bir teknoloji zirvesine ev sahipliği yapması planlanıyor.

Alibaba’nın hisseleri yüzde 2,5’a kadar yükseldi

Alibaba’nın Perşembe günü Hong Kong Borsasındaki hisseleri, bu ay kendi yapay zeka aracını başlatmayı planladığını açıklayan raporunun ardından yüzde 2,5’a kadar yükseldi.

Microsoft Corp.’un Google’a meydan okumak için OpenAI şirketine 10 milyar dolar fon sağlaması yapay zeka araştırmalarında rekabeti kızıştırmıştı. Hatta bazı Çinli yapay zeka şirketlerinin hisseleri, kendi yapay zeka araçlarının piyasaya süreceğine dair rapor yayımlamalarının ardından bu hafta yükseldi.

Yine Hong Kong’da işlem gören SenseTime Group Inc.’nin hisseleri şirketin ChatGPT’ye meydan okuyan bir yazılım başlatmaya hazırlandığı yönündeki spekülasyonların ardından son beş işlem gününde yükselişe geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir