Bir holding daha köylünün arazisine göz dikti… “Amaç köyü boşaltmak”

Kalyon Holding, Urfa’nın Viranşehir ilçesi Kadıköy Mahallesi Dûzik mezrasında, 13 bin dönüm üzerinde Güneş Enerji Santrali (GES) projesi başlattı. Bu kapsamda hayvancılık yapan mahallelilere ait merası arazisi üzerinde 162 bin 500 panel yerleştirilecek. Çevre Değerlendirme Raporu’yla (ÇED) izin verilen proje, Dûzik mezrası, Mardin’in Derik ilçesine bağlı Subaşı ve Pirinçli mahalleleri ile bağlı mezraları kapsıyor.

HALK PROJEYE KARŞI

Mera alanlarında GES projesine karşı 29 Mart’ta yaptığı yol kesme eylemine askerin müdehalesi sonucu 9 mahalleli darbedilerek gözaltına alındı. Eylemin ardından Urfa Barosu, ÇED raporunun iptali istemiyle dava açtı. Eylem sonrası durdurulan proje, bir hafta önce iş makinelerinin bölgeye girmesiyle tekrar başladı. Bölgedeki köylüler, GES ile tek geçim kaynakları olan hayvancılığın bitirilmek istendiğini belirterek, projenin durdurulmasını istedi.

“GES’E İZİN VERMİYECEĞİZ”

Dûzik mezrasında Zîne Taşkın (48), GES projesiyle tek geçim kaynaklarının ellerinden alınacağını belirterek, “Bize zulüm ediyorlar. Buraya panel kurulursa, biz nerede hayvanlarımızı otlatacağız. Tek bir köy değil, kaç köyün, kaç insanın geçim kaynağı bu meralar! Sonuna kadar karşı çıkacağız. Tek bir kişi bile kalsak, buraya GES yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“HAYVANCILIK BİTİRİLİYOR”

GES projesinin yapılmak istendiği mera alanında olan Mustafa Derin (54), proje ile birçok mahallenin etkileneceğine dikkat çekti. Hayvancılığın bitirilmesi durumunda bölgede yaşayamayacaklarını dile getiren Derin, “Elimizden geldiğince buraya GES yapılmasına izin vermeyeceğiz. Bir yıldır GES yapılmaması için karşı çıkıyoruz. Ne bahçemiz ne de tarlalarımız var. Sadece hayvancılık yapıyoruz, bunun dışında bir gelir kaynağımız yok. GES yapılırsa biz ne yapacağız, nereye gideceğiz? GES yapılırsa geçim kaynağımızda elimizden gider” diye konuştu.

“DEVLET DESTEK VERİYOR”

Ali Taşkın (60) ise, Kalyon Holding’in köylerinde yapmak istediği GES projesine devletin de destek verdiğini ifade ederek, “Burada sadece biz değil, hayvanlarda mağdur ediliyor. Bu proje resmen hayvan haklarına aykırıdır. Devlet bu şirketlere destek veriyor, ancak bizim sesimizi kimse duymuyor. 5’li çete bu seferde meralarımıza göz koymuş. Mera alanımıza yapılmak istenen GES projesine karşı eylem yaptığımızda ise, jandarmalar bize saldırdı. Bu şirketler çete, devlette onlara destek veriyor. Burası mera alanı olmasına rağmen devlet destek veriyor. Eğer buraya GES yapılırsa, biz mecburen göç edeceğiz” şeklinde konuştu.

“AMAÇ KÖYLERİ BOŞALTMAK”

GES projesinin yapılmak istendiği merada konuştuğumuz Sinan Sofioğlu (52), projeyle mahallelerinin boşaltılmak istendiğini belirterek, şunları söyledi: “Biz bölgemizde GES istemiyoruz. Kaç köy burada geçimini sağlıyor. Eğer burası elimizden giderse, geçimimizi yapacağımız hiçbir şey yok, birçok insan mağdur olur. Elimizden geldiğince burada GES yapılmasına izin vermeyeceğiz. Amaçları tek geçim kaynağımızı elimizden alarak bizi göç ettirmek, köylerimizi boşaltmak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x