İlişkiyi Yemek Gerekirse…

Cinsel terapide ve ilişki terapisinde çokça oyun oynuyoruz. Bazen insanlar duygularını daha kolay açıyorlar öylece. Yemek yemeyi seven ve konuyu olur olmaz anlarda yemeğe getiren bir toplumuz ve bu bana da sirayet etmiş. Özel bir kurumla yaptığımız eğlenceli ve verimli bir çalışmada çiftlerimizin ilişkilerini bir yemeğe benzetmelerini ve gerekçelendirmelerini istemiştim. Oradan bir seçki sunuyorum şimdi size. Neden siz de aranızda oynamıyorsunuz bu oyunu? Her ikiniz de yazın ve sonra karşılıklı okuyun, değerlendirin. Umarım kavgasız gürültüsüz, eğlenceli biçimde finale varırsınız.

Berfin 20 & Volkan 20 Kaşarlı pide

Kaşarlı pidenin en güzel tarafı yerken ana malzemesi olan kaşarın uzamasıdır ya, ilişkimizin ana maddesi sevgi ve biz yaşarken uzadıkça hem gözümüze hem gönlümüze hoş görünüyor. Soğursa tadının kaçacağını düşünüyoruz, araya mesafeler girmesini ya da bekletmeyi istemiyoruz. ‘Birbirimize zaman verelim, biraz ara verelim’ gibi şeylere inanmıyoruz. Donmuş bir kaşarlı pideden kime hayır gelir ki? Ha, bir de insanlar hemen her şeyi başka başka adreslerde yemeyi düşünebilirler ama herkesin bir ‘meşhur pidecisi’ vardır. Birbirimizin en meşhur, en sıcak ve hızlı servise sahip, hatırı büyük, masası hazır ve ünü yayılsa da her zaman yerel adresi olmak istiyoruz. Ayrıca ne kadar severseniz sevin kaşarlı pide her gün yenmez, her gün görüşmezsiniz yani. Biraz özler, birkaç kez dar vakitte önünden geçersiniz pidecinin. Onun orada olduğunu bilirsiniz, siz de her zamanki yerinizdesinizdir ve özlem dolu samimi bir buluşma gerçekleştirirsiniz.  Evet, biz birlikte sıcak ve leziz bir kaşarlı pide yemekteyiz. 

Hürmet 59 & Orhan 64 Mınestrone 

İtalyan mutfağı favorimiz ve minestrone bizim ilişkimizi en iyi sembolize eden yemek kesinlikle.  İlişkimiz; flörtümüz, evliliğimiz derken toplamda 42 seneliktir, minestrone gibi eski ve her zaman iş görür nitelikte. Modası geçmez, doyuruculuğu yüksektir ve modernize edilmeye, kişisel olarak yorumlanıp değiştirilmeye açıktır. Ama en önemlisi her şey vardır içinde. Bakmayın böyle bedenlerimizin de ruhlarımızın da yıllar içinde yorgunlukla pörsüdüğüne, ateşli bir gençlik geçirdik. Cinsel hayatımız asla sona ermedi. Bununla birlikte sosyaldik hep, hâlâ da öyleyiz. Torun torba sahibi olduk ama romantizmden vazgeçmedik. Kavgalarımız, aramızdaki tutkunun getirisiyle hep hiddetliydi ama aynı zamanda birbirimize karşı şefkatliydik hep. Dengeledik. Minestrone de öyle değil midir? Acı olmaz ya da ekşi; hep orta karardır, hemen her damak zevkine hitap eder, herkes tatmak ister. Kimisi sever kimisi sevmez o ayrı. E biz de herkes gibi değiliz zaten. Gençken fantezilerimizi çok önemserdik. Yatak odamız en çok konuştuğumuz yerdi. Evet edepsiz konuşmalar da içerirdi, siz söylemeden söyleyeyim. Hâlâ birbirimizin poposuna şaplak atarız yan yana geçerken ya da öpüşerek uyandırırız birbirimizi. Minestrone de öyledir, mütevazı görünür ama sürprizlidir. Eldeki tüm imkanları dahil edebildiğimiz, etmeye çabaladığımız klasik ama modern de bir evlilik.

Aslı 32 & Bora 34 Portakallı pekin ördeği

İlişkimiz çok badire atlattı. Ve bu çoğu zaman bizimle ilgili sorunlardan değil, dış müdahalelerden, insanların işgüzarlığından kaynaklandı. İlişkimiz her zaman biraz portakallı pekin ördeğiydi bizce. Herkes hakkında atıp tutar ama kimse aslında ne olduğunu bilmez, haksız mıyız? Hem havalı gelir, merakını cezbeder hem de kendini ulaşamayacak kadar basit hissedersin. E madem sen ulaşamayacaksın, mahvolsun gitsin istersin. Madem yiyemiyorsundur, sana senin için fazla geliyordur, onu esprilerine malzeme edersin. Üst düzey bir romantizm ve seks anlayışımız var. Mekânları ya da zamanı önemsemeyiz. Kaliteli zaman geçirmenin yanı sıra, kaliteli giyinmeye, kaliteli restoranlara, kaliteli bir arkadaş ortamına önem veririz. Bazen kibirle açıkladıkları bu şey aslında ‘portakallı Pekin ördeği insanı’ olmak biraz da. Sıradan olanı tercih etmeyen biz ve yaşadığımız zorlu ve farklı ilişki kelimenin tam anlamıyla portakallı Pekin ördeği. Ve gerçekten yemeyi de çok severiz. 

Sevinç 41 & Yalçın 44 Muhlama 

İkimiz de Karadeniz toprağındanız. Hırçın ama alçak gönüllü, aksi ama ikna edilmesi mümkün, dargınlıkları uzatmaya, kin tutmaya meyilli ama yelkenleri indirmeye de hevesli. Muhlama gibi bizim ilişkimiz. Günün her saati yiyebilirsiniz ama güne başlamak için idealdir en çok. Biz birbirimizin ilk aşkı, ilk kadını ve ilk erkeğiyiz. Güne birbirimizle başlamış gibiyiz yani. Kıvamı önemlidir muhlamanın. Ufacık bir denge sorunu, tadını bozabilir. Fazla akışkan olursa da yağ gibi donar kalırsa da muhlama olmaktan çıkar. Yanında binbir şey yediklerine bakmayın, muhlama tek başına tüketilmek ister. İçindeki peynirin tadı başka bir peynirle karışmasın diye, mısır ununu aldatmasın diye türlü karbonhidrat. Tereyağı da başka toprağın olmayacak mesela, illa ki bizim oraların. Gerçek muhlama, öz toprağından kopup gelendir. Evliliğimizin başlama nedeni, hemşerilikti mesela. Başka kültürlere uyum sağlayabilecek insanlar değildik. Yeme içme alışkanlıklarımız, aile bağlarımız birbirine öylesi benziyordu ki bir hayatı geçirmeyi mümkün gördük. Bizler yatak odamızdan söz etmeyi sevmeyiz ama yaşın geçmediğini, işin de bitmediğini, bir Karadeniz erkeği için kolay kolay da geçmeyeceğini, bir Karadeniz kadınının erkeğini kolay kolay terk etmeyeceğini de söyleyelim. İşler tıkırında, her şey kıvamında. Çektikçe uzatıyoruz, tadına varıyoruz, çiğneyip yutuyoruz ve yanında illa ki bizim oraların çayını içiyoruz. Evliliğimizde yaptığımız gibi.

Olgu 28 & Yasin 33 İstiridye

İlişkimizin olmazsa olmazı erotizm. Seksi, bir ilişkinin en önemli bileşeni olarak görüyoruz ve bunun ayıplanması umurumuzda da değil. Mutfağımızdan afrodizyaklar eksik olmaz ve istiridye resmen vazgeçilmezimiz. Bir ilişkiyi hangi yiyecekle tanımlayabileceğini düşünmekle, ortak olarak en sevdiğin şeyi belirlemek arasındaki farkı düşündük ama inanın bizim ilişkimizde böyle bir fark göremedik. İstiridye, hem en güçlü afrodizyaklardan olması nedeniyle sekse olan ilgi ve gücümüzü artırıyor hem de damağımızı şenlendiriyor. Avrupa’da öğrenciyken tanıştık ve ilişkimizin 2. haftasında aynı yatağı paylaşmaya başlamamızda en etkili şey deniz ürünlerine olan düşkünlüğümüzün bizi paylaşıma itmesiydi. Restoran seçiminde zorlanmıyorduk ve mutfakta cilveleşmek, hazmı yatakta tamamlamak rutinimiz haline gelmişti. Hamilelikle birlikte evlendik ve çocuk beklerken de doktorumuz sakıncalı görmediği sürece cinsel hayatımızı sürdürmeye kararlı hatta bizce mecburuz, tatlı ve gönüllü bir mecburiyet bu. Hem istiridyeyi yemek herkesin harcı değildir, o özel bir usul ve alışkanlık gerektirir. Üstelik farklı soslarla denediğinizde başka bir şey yiyormuşcasına şaşırtır, sekste yaptığınız küçük oyun ve değişikliklerin verdiği his gibi. Ha biraz da pahalıdır, yüksek ve pahalı zevklerin süslediği bir ilişki bizimki. Denizden babamız çıksa utanmadan sevişiriz, birbirimizle. Sezonu eylülde açılıp nisanda kapanıyor ama özel yerlerden temin etmek daima mümkün. Tıpkı bizdeki gibi; daima alabilirsin, nasıl isteyeceğini bilmelisin. 

Yeşim 26 & Çetin 51 Hamburger

Bizim ilişkimiz sizi şaşırtacak belki ama hamburgerle tanımlanabilir. Aramızdaki yaş farkı dikkat çekici ve dengeyi korumak için birimizin yaşlanması değil, diğerimizin gençleşmesi daha anlamlı. Görece yaşlı bir erkeğin, tazecik bir kadının cinsel arzularını karşılayabilmesi için daha sağlıklı beslenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz ve evet tam da öyle yapıyoruz. Ama ilişkimizi benzetmemiz gerekirse modası geçmesin, yeni trendlere ezilip sönmesin diye sürekli geliştirmeye, değiştirmeye, yeni soslar ve yanına atıştırmalıklarla farklı ve güncel kılmaya çalıştığımız bir hamburger. Kat kat ve içinde birden fazla malzeme var. Birini çekip çıkarsanız tadı hissedilir derecede değişir ama aynı zamanda istediğiniz zaman istediğiniz şeyden vazgeçebilirsiniz. Çok sıkarak yerseniz sosu içinden sıçrar ama fazla serbest tutarsanız da malzemeleri tek tek ortalığa dökülür. Genç bir kadını kısıtlayarak bunaltmakla ‘gitmekte haklısın’ dercesine serbest bırakmaktan söz ediyoruz. Ve aynı zamanda görece yaşlı bir erkeği birden fazla yediğinde tıkayıp mahvedecek, bir kez hakkını vererek yediğinde zevkten dört köşe edecek bir deneyim hamburger. Sizce de öyle değil mi? Mavi üçgen şeklinde soslar almak için henüz erken ama gerekirse o da denenir.

Aysun 38 & Olcay 46 Dondurma

Bizim ilişkimiz hem vazgeçilmez, hem fazla sıcakta eriyor, hem fazla soğursa biraz çözülmesini beklemek gerekiyor. Belki de bir aşk evliliği olmadığı için hiçbir zaman orta halli olamıyor. Ama kuvvetli bir sevgi ve sadakat bağı olduğu için her tür denemeyi ve yeniliği, hatta çuvallamayı kaldırıyor. Eriyip külahtan aksa dilinizle toparlayabilir, boğazınızı donduracak gibi gelirse ağzınızda dilinizle biraz gezdirerek ısıtabilir, her türlü meyvelisini tadabilir, akla gelebilecek tüm malzemelerle yeni bir tarih oluşturabilirsiniz. Erotik bir yiyecek aynı zamanda. Çünkü en kavgalı zamanlarda bile, ister yaz ister kış yani, tüketilebiliyor. En ekonomik ve gösterişli tatlı aslında. Bizim gibi ortalama bir çiftte biraz dondurmalık varsa işler eninde sonunda tatlıya bağlanabiliyor. Birbirini 14-22 yaşlarından beri tanıyan bir çift olduğumuz ve her yaşı her şeye rağmen güzel geçtiği, hep kurtardığımız ve yolumuza, ağzımızın tadına baktığımız için her yaşın yiyeceği olan dondurma bizim ilişkimiz. 

Mine 43 & Yavuz 29 Kokoreç 

İtilmişliğin yiyeceğidir kokoreç. Kadın erkekten büyükse bir parça itilmişlik, ayıplanmışlık, yadırganmışlık yaşayacaktır o ilişki. Tıpkı bizde olduğu gibi. Zararlı olduğunu bilirsiniz ama lezzetinden vazgeçemezsiniz. Gece yarılarının, alışkın olmadığınız salaş mekanların yiyeceğidir. Bir tek kokoreçi döküntü bir masada, derme çatma bir dükkandan yemeyi seversiniz. Bir tek onu yerken kim olduğunuzu, ne olduğunuzu önemsemezsiniz. Acısını bol koydurduğunuz tek şeydir belki de ama onu öyle seversiniz. Biri çeker mesela o birden tutan kokoreç krizlerini, hesap birine yüklenir. Temiz gelmez size ama sorgulamak da istemezsiniz. O züppelikte müthiş bir haz duyar, olmadık şeyler hissedersiniz. Dişlerinizi fırçalamadan sevişmek istediğiniz, hesapsız ve kontrolsüz olduğunuz bir hazım seromonisi vardır kokoreçin. Bence siz anladınız, kimin neyi istediğini ve de sevişerek zor da olsa zevkle hazmettiğini. Hem Avrupa Birliği bile kokoreçi istemedi, hatırlıyorsunuz değil mi?

Gülce 27 & Gökhan 27 Çikolata

Defalarca ihanetle sarsılmış ama zaaf ve takıntılar nedeniyle bitirilememiş bir ilişkiyi en iyi tanımlayacak yiyecek çikolatadır bizce. Kilo aldırdığını, selülit yaptığını, şekeri yükselttiğini ya da başka türlü yan etkisini bilirsiniz. Midenize pek yaramaz, dişlerinizi çürütür. Ama onun verdiği mutluluğu veren başka bir şey de bulamazsınız. Keşke denemeseniz ama dener de bulamazsınız. Güçlü bir afrodizyaktır. Kokusunu almak, tenini görmek tüm kavgaları bir çırpıda ve çırılçıplak biçimde bitirebilir. En sevdiğiniz çikolata bellidir ama yine de başka türlerine de hayır demezsiniz. Çikolata çok özel bir genellemedir. Tıpkı bizim ilişkimiz gibi. Erise de, eridiği için şekli değişse de tadı aynıdır. Özellikle kadını mutlu eder, kadının vazgeçilmezidir. Yemin ettiğinin iki katı bozmuşluğu vardır kadının çikolataya karşı. Tıpkı bizde olduğu gibi. 

Aşk da, ilişki de, seks de hayatta birer doyma biçimidir, dilerim oturduğunuz hayat sofrasından daima doyarak ve sağlıkla kalkarsınız. 

Instagram

X

Web

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar tamamıyla yazarlarının özgün düşünceleridir ve Onedio’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir. ©Onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x