Serenay Altın: Futbolcuyum dediğimde o erkek sporu diyorlar

Gökçe Futbolist dergisi, 2023 Şubat ayı sayısında Kadınlar 1. Lig’inde Gaziantep Asyaspor’un kalesini koruyan 23 yaşındaki file bekçisi Serenay Altın’la özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Genç kaleci, kariyerine başlama hikayesini, kadın futbolcu olmanın olumlu ve olumsuz yanları hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

“Kafamda futbolcu olma fikri yoktu”

Futbola başlama sebebinin lisedeki beden eğitimi öğretmeni sayesinde olduğunu belirten Serenay Altın, şunları söyledi:

“Kafamda futbolcu olma fikri yoktu aslında. Çocukluğumda bulunduğumuz yerde benim yaşımda kız arkadaşlarım pek yoktu. Bende erkeklerle oyun oynardım. Haliyle erkekler daha çok futbol oynardı bende onlara ayak uydururdum. Kaleye geçmek isterdim. O zamanlar Petr Cech dünyanın en iyi kalecilerinden biriydi. Onu örnek almaya çalışırdım. Futbolun çok zevki bir oyun olduğunu farkettim. Evde abimle, okulda ve dışarıda erkeklerle oynuyordum. Arkadaşlarım eve beni maç yapmaya çağırmaya gelirlerdi. Liseye başladığım dönem beden eğitim öğretmenim bir takım önermişti bana. Kariyerimin başlangıcını bu tavsiyeye borçluyum diyebilirim.”

“Kadın futbolcu olmak zor”

Kadın futbolunun güzel yanlarını ve zorluklarını anlatan genç kaleci, şöyle konuştu:

“Kadın futbolcu olmak zor. Ama başarınca güzelliği ortaya çıkıyor. Birine futbolcuyum dediğim zaman şaşırıyor ve hani bu sahada oynanan erkeklerin oynadığı vs. gibi sorular soruyorlar. Herkesin yapamadığı bir meslek. Çevre ediniyorsun futbol sayesinde. Türkiye’nin her yerinde bir arkadaşın, hocan olabiliyor. Zorluklarına geldiğimiz zaman ise kazanma hırsı çok fazla yani bende. Hep kazanmak istiyorum. Kaybettiğim zaman daha çok hırslanıyorum, üzülüyorum biraz. Bu durum mental olarak beni yıpratıyor yani başka bir zorluğu olduğunu düşünmüyorum.”

“Kadın futbolu gelişmeye başladı”

Ülkemizdeki kadın futbolu hakkında konuşan Serenay Altın, şu ifadelerde bulundu:

“Kadın futbolu bence son iki yıldır daha çok gelişmeye başladı. Büyük takımların da lige katılmasıyla birlikte daha da gelişeceğini düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir